Czapliniecka 66,
Bełchatów

+48 44 633 16 81
sekretariat@cabelchatow.pl

Aktualności

Powiększ tekst

Energylandia

20 września 2022 roku wychowankowie Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego oraz wychowankowie Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej uczestniczyli w wycieczce do Energylandii. Ten wyjątkowy dzień był pełen atrakcji i dobrej zabawy. Przy sprzyjającej pogodzie wszyscy bawili się fantastycznie . 
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć panu Michałowi Wyczachowskiemu oraz panu Łukaszowi Cieślakowi za obecność i wspólną zabawę podczas wycieczki oraz zaproszenie na kolację do restauracji  
" Cud, Miód i Orzeszki" w Bełchatowie. Dziękujemy. 
 

 

 -----
 
 
 
XXII Marszu na Orientację na Borową Górę.

17 września 2022r 3-osobowa drużyna z OIS wraz z wychowawcą wzięła udział w XXII Marszu na Orientację na Borową Górę.

Jest to cykliczne wydarzenie, upamiętniające bitwę wojsk polskich z niemieckim najeźdźcą, która wydarzyła się w dniach 4-6 września 1939 roku.

Na starcie zgłosiło się łącznie 10 drużyn. Każda z nich otrzymała mapę i na jej  podstawie miała do pokonania dystans ok. 12 km. Po trasie trzeba było zaliczyć punkty kontrolne, gdzie na drużyny czekały wyzwania: przeprowadzić symulowaną akcję ratowniczą, czyli pokaz z pomocy przedmedycznej, strzelania z broni pneumatycznej do celu, rzut granatem do celu, a na mecie Marszu czekała ostatnia konkurencja – qiuz historyczny dot. wydarzeń z września 1939 roku.

Nasza drużyna dzielnie pokonała całą trasę, czasem nawet w deszczu, zaliczając wszystkie wymienione punkty kontrolne.

Na mecie na każdego uczestnika oczekiwała gorąca grochówka wraz z gorącą herbatą.

Nagrody oraz gratulacje wszystkim uczestnikom przekazał p.vicestarosta Jacek Bakalarczyk.

 

Źródło zdjęć: zdjęcia własne oraz zapożyczone ze strony FB Powiatu Bełchatowskiego.

 

 

 -----
 
 
 
 
Wrześniowe grillowanie.
Grillowanie to niezwykle lubiany przez nas zwyczaj i okazja do wspólnych rozmów i milego spędzania czasu na świeżym powietrzu.W takich okolicznościach zaakcentowaliśmy zakończenie wakacji i powrót do szkoły.
 

 

 -----
 
 
 
Wyróżnienie w konkursie plastycznym dla wychowanków OIS.
 
W VII edycji konkursu organizowanego przez Sowul&Sowul w ramach akcji "Firma odpowiedzialna społecznie", który cieszy się co roku ogromną popularnością, nasi wychowankowie Damian, Igor oraz Emilia za swoje pracę otrzymali wyróżnienia. 
Był to konkurs plastyczny pt. " ZOO ZGADULA" od Sowula. Uczestnikami mogli zostać wychowankowie z Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych oraz Rodzin Zastępczych z całej Polski. 
Wielkie gratulacje dla naszych wychowanków.

 

 -----

 

Wycieczka do Wrocławia

25 sierpnia 2022 roku wychowankowie z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie  byli na wspaniałej wycieczce we Wrocławiu.
To piękne i malownicze miasto na długo zapadnie nam w pamięci.                        
Najpierw udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie.  Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO. W tym miejscu udało nam się zwiedzić Afrykarium i jego niesamowite podwodne skarby. Podziwialiśmy ryby i rośliny z mórz i oceanów. Wywarły one na nas ogromne wrażenie. Potem pospacerowaliśmy jeszcze po całym ogrodzie zoologicznym, poznając zwierzęta z całego świata. Ostatnim punktem  naszej wycieczki był spacer w kierunku  Starego Miasta, a po drodze szukanie krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu. 
Wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno warte były takiego wysiłku. Po wycieczce tej jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław.                                  
I kiedyś jeszcze z wielka chęcią tam wrócimy!

 

 -----

 

  

 

Biwak Borowiny 2022

W dniach 21.06-22.06 wychowankowie OIS Bełchatów uczestniczyli  w biwaku pod namiotami. Dzięki uprzejmości p. Marcina z Nadleśnictwa Bełchatów , mogliśmy odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody  na terenie Szkółki Leśnej „Borowiny”. Po rozbiciu naszego obozowiska , wspólnie przygotowaliśmy gulasz w kociołku i grilla. Wieczorem przy ognisku były długie rozmowy, śpiewy a nawet tańce. To był bardzo miło spędzony czas. Nasz wyjazd był współfinansowany przez Oddział Bełchatów NSZZ „Solidarność” – za co serdecznie dziękujemy.

 -----
 
  

Warsztaty teatralne

W dniu wczorajszym nasi podopieczni uczestniczyli w spektaklu „Wściekły” oraz w warsztatach teatralnych w ramach edukacyjnego cyklu Teatru Powszechnego w Łodzi zatytułowanego „Dziecko w sytuacji”. Celem spotkania było rozwijanie wrażliwości dzieci i młodych ludzi, a także przedstawienie, w sposób dla nich przystępny, spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się świadomości i tożsamości dorastającego człowieka. Spotkanie w teatrze było bardziej atrakcyj­ne od pouczającej rozmowy.

 -----
 
 
  

Piknik w Powiatowym Centrum Sportu

Dziś na terenach zielonych Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbył się Powiatowy Piknik Rodzinny. Ten wyjątkowy festyn pełen był atrakcji dla osób w każdym wieku. Nasi podopieczni zjedli pyszne lody i kolorową watę cukrową. Brali udział w wielu konkursach, w których zdobyli różne fajne nagrody.

 -----
 
 
   

Dzień dziecka

Z okazji Dnia Dziecka  nasi podopieczni uczestniczyli  w Dniu Dziecka na sportowo i wesoło. Gry, zabawy i wiele ciekawych atrakcji  zorganizowano specjalnie dla nich. Milusińskich odwiedziła także Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr  obdarowując dzieci drobnymi upominkami. Atrakcją spotkania była także powiatowa maskotka- Gryfin.

 
 -----

 

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych

15 maja 2022 reprezentacja OIS wzięła udział w XXII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych.

9-osobowa reprezentacja Ośrodka pieszo pokonała dystans ok.11 km, oddając w ten sposób hołd powstańcom walczącym i poległym w naszych okolicach.

Marsz jest  cyklicznym wydarzeniem, organizowanym corocznie w styczniu. Pandemia i obowiązujące wówczas obostrzenia spowodowały, że w roku ubiegłym Marsz nie odbył się. W tym roku organizatorzy postanowili wyjątkowo o zmianie terminu ze stycznia na maj właśnie.

Za każdy udział w Marszu, uczestnik otrzymuje zaliczenie. Za 3 zaliczone Marsze uczestnik otrzymuje pamiątkową, brązową odznakę. Za 5 zaliczonych Marszy srebrną, a za 10 złotą odznakę.

W tym roku brązową odznakę otrzymał nasz wychowanek – Bartłomiej W.

Srebrną oznakę otrzymał Bartosz B. – obecnie były już wychowanek OIS, który niezmiennie od pięć lat uczestniczy razem z nami w Marszach.

Złotą odznakę otrzymał opiekun grupy.

 
 -----

 

 

Kino Helios
Oskar najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial „Detektyw Bruno”. Kiedyś chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale oczywiście tęskni za rodzicami. Dlatego, gdy odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu, koniecznie chce ruszyć na poszukiwania…..

Właśnie w taką niesamowitą podróż przygód zostaliśmy przeniesieni dzięki zorganizowanemu wyjściu do kina Helios w dniu 14.05.2022. Dzięki obecności na seansie filmowym Detektyw Bruno mogliśmy choć na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, a przy tym świetnie się bawić.

Dziękujemy za umilenie nam sobotniego przedpołudnia.

 
 -----

 

Urodziny Karoliny!
24.05.2022 świętowaliśmy  urodziny Karoliny. Składamy Jej moc życzeń: uśmiechu, zdrowia, radości, przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!!!

 
 -----

 

"Zajęcia z gliną"
Z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wychowankowie OIS wspólnie z wychowawcą mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach plastycznych z wykorzystaniem gliny. Zajęcia te dotyczyły tematu „Świat w jednym miejscu”. Prowadzącą zajęcia zainspirowała uczestników do wykonania domków z tego surowca. Efekty pracy zaskakiwały samych twórców. Serdeczne podziękowania kierujemy
w stronę pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Bełchatowie za możliwość uczestniczenia przez nas w tego typu zajęciach…

 
 -----

 

 
 
Wiosna!
Wiosna zawitała do naszej placówki. Wspólnie zadbaliśmy o teren przy naszym budynku. Posadziliśmy bratki i inne piękne kwiatki. Teraz możemy cieszyć nasze oczy i podziwiać jak wszystko pięknie rośnie.
 
 -----
 
 
Wycieczka do Warszawy
Nasi podopieczni wraz z kolegami i koleżankami z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej zwiedzili stolice. Na wycieczkę pełną atrakcji zaprosili ich motocykliści z klubu motocyklowego SONS OF NORTH FG WARSZAWA. 
 
Teatr Rampa- to jedno z miejsc, które mogły zwiedzić dzieci. Przewodnik oprowadził je po teatrze, pokazał różne ciekawe, niedostępne dla widza zakamarki. Ponadto odwiedzili ZOO, a także centrum zabaw Hulakula. Ilość wrażeń i atrakcji zachwyciła wszystkich uczestników.
 
 -----
  
 
Artystyczna niedziela
Farby wodne poszły w ruch - poznajemy i rozwijamy tajniki tej sztuki malarskiej. Trwają przygotowania do konkursu plastycznego pt. " W ogrodzie", organizowanego przez MCK w Bełchatowie.
 
 -----
 
 
Aktywna niedziela
W ostatnich  dniach pogoda nie rozpieszcza, ale mimo to postanowiliśmy aktywnie spędzić niedzielę. Najpierw spacer po lesie, a następnie relaks w basenie. Miło i aktywnie spędzony czas. 
 
 -----
 
 
Światowy Dzień Autyzmu
W dniu 02.04.22r. obchodziliśmy w naszej placówce Światowy Dzień Autyzmu.
 
 -----
 
Dzień Kobiet
W dn. 08.03.2022 r. wychowankowie OIS wspólnie z wychowawcami świętowali Dzień Kobiet.Chłopcy złożyli życzenia wszystkim Paniom i dziewczynom oraz wręczyli  upominki z kosmetykami.Kolejne popołudnie w placówce zostało spędzone w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku.Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.
 
 -----
 
Ostatki
Nie tak hucznie jak co roku ale wspólnym słodkim poczęstunkiem, rozmowami i zabawami zakończyliśmy w OIS karnawał. Charakterystycznym akcentem naszych ostatkowych spotkań jest konkurs na najfajniejsze przebranie i tym razem on również się odbył.To było miło spędzone wtorkowe popołudnie.
 
 -----
 
Dzień Pizzy
Dziewiąty luty to Międzynarodowy Dzień Pizzy. Upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki zorganizowanym warsztatom kulinarnym i plastycznym wychowankowie poznali historię i pochodzenie pizzy, spróbowali swoich kuchennych możliwości, a także mogli wykazać się kreatywnością. Zapach pizzy unosił się w całym ośrodku i nie sposób było jej się oprzeć. Na zakończenie dnia wspólnie wykonaliśmy plakat, na którym każdy z nas mógł przedstawić swoje preferencje smakowe dotyczące pizzy.
 -----
 
Międzynarodowy Dzień Puzzli
W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Puzzli przypadły na 29 stycznia. Nasi wychowankowie już od najmłodszych lat próbują swoich sił. Przy dobrej zabawie uczą się pomysłowości, rozwijają swoją wiedzę, logiczne myślenie i koncentrację. 
 -----
 
ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA
To dzień niezwykły, pełen radości i wzruszeń. Nasi Wychowankowie, jak co roku pamiętają nie tylko o swoich, ale o wszystkich babciach i dziadkach. To właśnie do nich kierujemy czułe słowa. 
 -----
 
 
 
Wizyta Mikołaja - serdeczne podziękowania za prezenty i dary :)

 

 -----
 
 
 
 
Akcja Świąteczna dla Dzieci z Domu dziecka w Dąbrowie Rusieckiej I Bełchatowie dziś miała swój finał !! 🎆🎅🤶🧑‍🎄
 
Dostarczyliśmy wszystkie zgromadzone prezenty, oraz słodycze, środki czystości i żywność :)
 
Odzew był niesamowity ! 
 
W pomoc dla dzieci zaangażowało się mnóstwo osób!!
 
Za co serdecznie dziękujemy :)
 
Dzieci były zaskoczone samym naszym przybyciem jak i ilością prezentów !!!
 
Spędziliśmy z dziećmi kilka godzin i był to bardzo miło spędzony czas ❤
 
 
Oraz wszystkim, którzy dołożyli swoją cegielkę
 
Macie wielkie ❤
 
Wesołych Świąt !!
 
 
 -----
 
 

 
Złombol Dziękujemy🥰
Złombol to rajd charytatywny, który powstał przez kilku przyjaciół, a ma na celu przejechać daleki dystans starym autem i uzbierać pieniądze dla domów dziecka. Dziękujemy uczestnikom rajdu za przekazanie darów naszym podopiecznym. 🥰😘
 
 
 -----
 
 
 
Podziękowania dla firmy EPICOM
Podziękowania dla firmy EPICOM za przekazane dary dla wychowanków Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie oraz Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej.
 
 
 -----
 
 
 
Projekt "Menstruacja"
Podziękowania dla Kulczyk Foundation za umożliwienie udziału naszym podopiecznym w projekcie „Menstruacja” oraz za przekazany zapas podpasek i dostęp do materiałów dotyczących zdrowia i higieny menstruacyjnej.
Kulczyk Foundation wspiera projekty dedykowane kobietom, które mają wzmocnić ich pozycję. Szczególny nacisk kładzie na walkę z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. Problem ten wpływa negatywnie na niemal każdy aspekt życia dziewcząt.
 
 
 -----
 
„ODWAGA”
W dniu 02.12.21r. wychowankowie wraz z opiekunem uczestniczyli w spektaklu i warsztatach teatralnych w ramach edukacyjnego cyklu Teatru Powszechnego w Łodzi zatytułowanego "Dziecko w sytuacji". Oglądali spektakl pt. „Odwaga” opowiadający historię Marysi, dorastającej dziewczynki, która wraz z mamą ucieka do babci od ojca stosującego przemoc. Poruszone były w tej sztuce nie tylko problemy dotyczące okresu dojrzewania, ale również problemy uniwersalne, z którymi mierzymy się niezależnie od wieku. Presja środowiska i konieczność konfrontowania się z trendami, które współcześnie coraz częściej wyznaczają modni influencerzy i influencerki. Bieda - oraz piętno, którym nas naznacza. Poszukiwanie własnej tożsamości i transseksualność – jak zaakceptować siebie, żeby być szczęśliwym człowiekiem? Ekologia – jak niszczymy świat, w której żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci i wnuki? To tylko niektóre z tematów.
«Odwaga» ma bardzo istotne przesłanie, które daje siłę i optymizm. Pozwala nam spojrzeć na wiele spraw z głębszą refleksją.
 
 -----
 
 
 
 
Wizyta górników
9 grudnia naszych podopiecznych odwiedzili Górnicy z Międzyzakładowego Związku Zawodowego ODKRYWKA KWB Bełchatów. Wręczyli dzieciom słodkie upominki, które sprawiły im wiele radości, a ciepłe słowa wywołały uśmiech na ich twarzach.
 
 
 -----
 
 
 
Coraz bliżej święta🥰
Trudno sobie wyobrazić bez nich Święta Bożego Narodzenia. Ich cudowny zapach zawsze wprowadza wyjątkową atmosferę. Recznie robione pierniczki, bo o nich mowa, stały się bohaterem dnia dzisiejszego. Ich ozdabianie i dekorowanie przyczyniło się do świetnej zabawy, pobudzenia kreatywności i wspólnych rozmów o magii świąt.
 
 
 -----
 
 
 
Mikołajki 2021 - podziękowania
 
Serdeczne Podziękowania dla Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie za przekazanie darów dla wychowanków Ośrodka Interwencyjno- Socjalizacyjnego w Bełchatowie. 
 
 
 

-----

 
Mikołajki 2021 - wizyta Starosty
 
Mikołajki to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Dzisiaj z tej okazji Święty Mikołaj poprosił swego zaufanego pomocnika Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr o pomoc przy wręczeniu podarunków dla naszych wychowanków. Dziekujemy🥰
 
 
 

-----

 
Mikołajki 2021
 
To już nasze kolejne wspólne spotkanie „Mikołaj dzieciom pozwala spełnić marzenia”. Wolontariusze PGE przygotowali dla naszych podopiecznych wspaniałe prezenty. Każdy chętny pracownik PGE, mógł włączyć się w to przedsięwzięcie i spełnić życzenie jednego dziecka.Dziękujemy z całego serca wszystkim zaangażowanym pracownikom, a szczególnie Mikołajowi i jego pomocnikom, którzy przybyli do naszej placówki, by przekazać prezenty.
 
 
 

-----

 

"Mój zawód -moja pasją".

Wychowanek naszej placówki Damian B.,uczeń I klasy Szkoły Branżowej w zawodzie fryzjer, zajął II miejsce w konkursie "Mój zawód -moja pasją" organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP i Hufiec Pracy 5-11 w Bełchatowie.Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prezentacji o zawodzie w którym się kształcą i wykonanie fryzury. Jako laureat konkursu Damian otrzymał atrakcyjne nagrody rzeczowe min.suszarkę do włosów i prostownicę. 
Gratulujemy!!!

 
 

-----

 

 

Wycieczka  do stadniny koni "Stado Ogierów" w Bogusławicach.

W dniu 05 listopada 2021r. wychowankowie Ośrodka Interwencyjno - Socjalizacyjnego wybrali się na wycieczkę  do stadniny koni "Stado Ogierów" w Bogusławicach. 
Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści. Dowiedzieli się w jaki sposób o nie dbać, karmić oraz utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu. Odbyły się także przejażdżki na koniu pod okiem instruktorki p. Natalii. 
Po wrażeniach jeździeckich odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy wychowankowie wzięli udział w teście z wiedzy o koniach i stadninie. 
Wycieczka dostarczyła wiele radości i niezapomnianym wrażeń. 
 
 
Szczególne podziękowania dla pana Jacka Ostrowskiego i Stada Ogierów w Bogusławicach za udostępnienie zwiedzania stadniny oraz p. Arkadiusza Kwaśniewskiego za pomoc i wsparcie w organizacji wycieczki po stadninie koni.

-----

 

Zajęcia w bibliotece

W dn.10.11.2021r. nasi wychowankowie wraz z wychowawcą mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Bełchatowie. Ich tematyka dotyczyła najważniejszego dla Polaków święta - 11 Listopada ,czyli Narodowego Święta Niepodległości.Dziękujemy za zaproszenie i możliwość poszerzania swojej wiedzy w tak ważnej dla wszystkich patriotów dziedzinie...

-----

 

 

"Jesienne inspiracje"

W dniu 26.10.2021r.wychowankowie OIS mieli możliwość udziału w przedsięwzięciu "Jesienne inspiracje".Pakiet zajęć obejmował zajęcia origami, rozwiązywanie ekologicznych krzyżówek, rozgrywki w warcaby. Wszyscy wykazywali się dużym zaangażowaniem w wykonywaną pracę. To było bardzo mile spędzone popołudnie 😀

-----

 

 

15 października - Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Smaczne są owoce

„Smaczne są śliwki, jabłuszka,

   wędrują z buzi do brzuszka.

    Smaczne są i bardzo zdrowe

   gruszeczki, jabłuszka surowe.

     Ładna buzia nie jest blada

       gdy owoców dużo zjada”.

Owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i składników odżywczych, a także podstawowym elementem zbilansowanej diety. I choć sięgamy po nie coraz częściej, to wciąż jemy ich zbyt mało. Musimy pamiętać, że porcja warzyw to nie są dwa plastry pomidora czy ogórka, ale cały pomidor czy cały ogórek do posiłku. Dietetycy przypominają także, że duże spożycie warzyw i owoców znacząco zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych i otyłości, a także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Nasi podopieczni bardzo lubią owoce i warzywa. Przygotowują z nich pyszne sałatki, koktajle.

Dbajmy o nasze zdrowie!! Jedzmy dużo owoców i warzyw!!

-----

 

   

Dzień pobudzania kreatywności

Dzień pobudzania wyobraźni i kreatywności zaczął się wspólnym spacerem do lasu, a zakończył naszą aktywnością na świetlicy. W ramach działalności koła plastycznego z zebranych darów natury wykonaliśmy jesienne bukiety. Przedstawiamy efekty naszych działań.

-----

 

  

Jesienny spacer

W tak słoneczną niedzielę wybraliśmy się na spacer do lasu po dary natury. W tych pięknych okolicznościach przyrody spacer przerodził się w szaloną sesję zdjęciową. To była prawdziwa lekcja pobudzenia naszej wyobraźni i kreatywności. Bardzo lubimy takie spontaniczne akcje!

 -----

 

  

10  października Dzień Gier Planszowych - cała Polska gra w planszówki.

 Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników analogowych gier, przeżywających w ostatnich latach prawdziwy renesans. Już 10 października będziemy obchodzić Dzień Gier Planszowych. Dla fanów planszówek jest to najlepsza okazja, by podzielić się swoją pasją z innymi. Pośród innych rozrywek, takich jak czytanie książek, oglądanie filmów czy granie w gry wideo, planszówki pozwalają nie tylko odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu, ale też wzmocnić relację z rodziną czy przyjaciółmi. Wspólne spędzanie czasu przy grach doskonale odrywa myśli od codziennych trudności, pozwala rozwijać wiedzę, ćwiczyć wyobraźnię i spędzać wartościowy czas z innymi ludźmi. Planszówki to również prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia: planowanie, przewidywanie ruchów przeciwnika, dedukcję, liczenie, zdolności analityczne i tak dalej. A taki trening mózgu przyda się osobom w każdym wieku.

Nasi podopieczni również uwielbiają taką formę rozrywki i bardzo chętnie uczestniczą w takich zabawach.

-----

 

 

Dzień Chłopaka 2021

W naszej placówce również obchodziliśmy uroczyście „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji wybraliśmy się do kina Helios na film pt.” Mała Wielka Stopa 2”. Naładowani pozytywną energią wróciliśmy do placówki. Tam czekała na nas kolejna niespodzianka. Uroczysta kolacja i małe zabawne niespodzianki.

Chłopcy bardzo dziękują dziewczynom za pamięć i mile spędzony czas.

   -----

 

 

KONKURS

"Przedstawiamy dzieło nadesłane przez Ośrodek Interwencyjno - Socjalizacyjny w Bełchatowie.📧
Podopieczni przygotowali pudełko - niespodziankę na każdy dzień roku.🎁 Chcieliby, aby wszystkie dni były jak ten wymarzony. Stworzyli więc bohatera, który ma dla nich w pudełku "złote myśli", sentencje i wskazówki. 👍Losując karteczkę, sami mogą sprawić, by dzień stał się piękniejszy, a nawet taki jak sobie wymarzyli, mimo różnych przeciwności losu. 💪

  ----- 

 

 

BIWAK

W dniach 30-31 sierpnia niezmiennie od kilku lat wychowankowie OIS, którzy nie są urlopowani na wakacje do domów rodzinnych wyjeżdżają z opiekunami na biwak. W tym roku również spędziliśmy te dwa ostatnie dni wakacji w OSiR Wawrzkowizna. Niestety wyjątkowo nie dopisała nam pogoda. Nawet na chwilę nie przestał padać deszcz. Wychowawcy (p.Rafał R i p.Justyna M) mieli zaplanowane wiele atrakcji dla wychowanków min. rowerki wodne, gokarty i park linowy, jednak niesprzyjająca aura uniemożliwiła ich realizację. Na szczęście duża ilość gier planszowych,które mieliśmy ze sobą pozwoliła nam przyjemnie spędzić czas. Pomimo niepogody udało na się również wspólne grillowanie. W dobrych nastrojach wróciliśmy do placówki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda będzie bardziej sprzyjająca podczas naszego biwakowania.

  -----

 

USTKA - PREZENTACJA


POBIERZ PREZENTACJĘ W PLIKU PDF - kliknij

POBIERZ PREZENTACJĘ W PLIKU PPTX (MS Power Point) - kliknij

  -----

 

 

„Obóz w Oćwiece”

W dniach 21-29 lipca 2021r. nasi wychowankowie uczestniczyli w obozie dla dzieci i nastolatków w Oćwiece. Mieli możliwość podziwiania pięknych krajobrazów wokół jeziora, relaksacji oraz udziału w  ciekawych zajęciach przygotowanych przez organizatorów ich wypoczynku. Wszyscy uczestnicy wrócili do placówki zadowoleni i pełni energii na dalszą część wakacji. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie naszym wychowankom udziału we wspaniałej formie odpoczynku i regeneracji…

-----

 

SURVIVAL

W miniony weekend, tj. 12-13 czerwca 2021r, grupa wychowanków z Ośrodka przeżyła pełne emocji 2 dni na biwaku survivalowym.

Już pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe, nasz instruktor Sebastian zabrał nas do lasu, gdzie mieliśmy okazję nauczyć się posługiwania mapą i busolą oraz poruszania się w terenie.

Kolejnym zadaniem było zbudowanie szałasu z materiałów dostępnych w lesie. Instruktor pokazał nam jak można pozyskać "linę" z korzeni sosny.

 

 

Po południu, grupa została umundurowana i wyposażona w repliki broni JG1138. W pełnym umundurowaniu ćwiczyliśmy formacje patrolowe, skradnie się, maskowanie i wypatrywanie przeciwnika w terenie.

Drugiego dnia grupa ponownie  aktywnie spędzała czas. Wzięliśmy udział w rozegraniu kilku scenariuszy bojowych i innych zadań (np.zdobycie flagi drużyny przeciwnej). Kilkugodzinne manewry mocno wymęczyły naszych wychowanków. Ostatnim etapem szkolenia survivalowego było rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa, z wykorzystaniem materiałów dostępnych w lesie. Omówiono też sposoby uzdatniania  wody w terenie.

Wieczorem wszyscy bardzo zadowoleni wróciliśmy z biwaku do OIS.

  -----

 

Dzień Dziecka - Pizza i lody...

Dzień Dziecka upłynął nam na  dniu pełnym wrażeń i niespodzianek. Nasze brzuchy zapełniły pizze podarowane przez Pizzerie Fenix i lody z lodziarni GRYCAN. Serdecznie dziękujemy za wsparcie dla naszych podopiecznych.

  -----

 

Dzień Dziecka - Wizyta Starostwa

W tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Dziecka, o wychowankach Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego nie zapomniała Pani Starosta. Dla wszystkich podopiecznych przekazała drobne upominki oraz słodycze. Dzięki takim gestom, taki dzień jak ten, zawsze zostaje w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy!

  -----

Akcja „Czytanie w koronie”

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Darczyńców, którzy wzięli udział w akcji przekazania książek dla podopiecznych Domów Dziecka. Wychowankowie Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie otrzymali przepiękne książki oraz albumy, zgodnie z ich zainteresowaniami. Dedykacje, które były skierowane bezpośrednio do obdarowywanego dziecka sprawiły niesamowitą radość oraz miłe zaskoczenie. Pięknie zapakowane książki umiliły ten dzień, który wpisany jest do naszego kalendarza, jako niezwykły.

Wyrażamy wdzięczność za okazane nam serce!

  -----

 

1 czerwiec 2021r.  – Dzień Dziecka ze Stowarzyszeniem Motocyklistów North South Poland.

Dzień Dziecka to jedno z najpiękniejszych polskich świąt. Wśród tych, którzy co roku, w dniu 1 czerwca przyczyniają się do uatrakcyjnienia obchodów tego święta są motocykliści ze Stowarzyszenia North  South Poland.

Wspaniale spędzony dzień! Wspólne gry i zabawy. Przejażdżki motocyklami, rajdy samochodami terenowymi, zamek dmuchany, trampolina, popcorn -  to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez motocyklistów. Wspólne grillowanie  jeszcze na długo pozostanie w pamięci dzieci. Wychowankowie otrzymali także upominki. Dzień pełen wrażeń, adrenaliny i radości – dziękujemy.

  -----

 

Biegamy dla Dzieciaków – Bieg wirtualny

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny mógł wziąć udział w akcji Biegamy dla Dzieciaków – Bieg wirtualny. Z każdego zakupionego pakietu startowego przeznaczono 5 zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla domów dziecka.

Dzięki temu, że braliśmy udział w w/w akcji otrzymaliśmy z zebranych środków siatkę do siatkówki plażowej oraz słodkości, za co serdecznie dziękujemy. Możemy teraz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 

  -----

 

Wielkie podziękowania dla Kina Helios za darmowe bilety dla dzieciaków!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  -----

 

 

Konkurs Plastyczny – Kim chcesz zostać w przyszłości

W maju b.r. wychowankowie Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym zademonstrowali swoje zdolności artystyczne. Poprzez rysunek mogli pokazać kim chcą zostać w przyszłości. Organizatorzy konkursu to, CCC oraz OMENAA FOUNDATION.

W konkursie prace naszych podopiecznych otrzymały wyróżnienie, a w nagrodę ufundowano dla nas słodycze.

 -----

 

Dzień Kobiet

8 marca, jak co roku w Naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy z przyjemnością i zaangażowaniem przygotowali wiersze, słodki poczęstunek oraz upominki dla dziewczyn.

Od rana piekliśmy babeczki, a następnie udaliśmy się do każdej kobiety w placówce, i tej dużej i tej małej, aby złożyć życzenia i poczęstować przygotowanymi słodkościami.

Na zakończenie dnia świętowaliśmy wszyscy wspólnie na świetlicy, rozwiązując zagadki i quizy przy słodkim poczęstunku. Wszystkie dziewczynki dziękują za super prezenty oraz zorganizowanie imprezy.

 -----

 

Konkurs "Gotowi na wiosnę"

W dn. 02.04.2021r. prace naszych wychowanków zgłoszono na konkurs "Gotowi na wiosnę" . Jest on organizowany przez firmę Wawel. 6 podopiecznych szczególnie się w te działania zaangażowało. Wspólnie przygotowali teren wokół placówki- kosili trawę, grabili liście, pielili "wyspy" z kwiatami , czyścili budki lęgowe, zorganizowali ognisko na przywitanie wiosny, wreszcie - razem ćwiczyli swoją kondycję fizyczną poprzez rozwijanie umiejętności tanecznych w grze "Just dance". Przygotowali też prace plastyczne "Wiosna moimi oczami" oraz wykonali ekologiczne ozdoby wiosenne. Damian, Przemek, Bartek , Łukasz, Patrycja i Karolina - trzymamy za Was kciuki!

 -----

 

SUFLIDOWO

W dniu 27.03.2021r. w Ośrodku zorganizowane zostały warsztaty plastyczne. Tematem spotkania były WIELKANOCNE PISANKI. Dzięki przekazanej darowiźnie w postaci artykułów plastycznych od Grupy Producentów Rolnych Suflidowo mogliśmy ozdobić nasze jaja stosując różne techniki. Zapoznani z różnymi staropolskimi legendami dotyczącymi historii pisanek, znaczenia kolorów na pisance, a także celu ozdabiania jajek przeszliśmy do punktu głównego spotkania.  Malowanie farbami,  markerami, decoupage, quilling, wyklejanie wełną, to techniki, które najbardziej przypadły nam do gustu.  Mogliśmy puścić wodze wyobraźni, aby powstały niesamowite cuda.

Warsztaty były bogate nie tylko w doznania estetyczne, ale również otrzymaliśmy od zaproszonego Gościa z Suflidowa, tj. p. Sylwii sporą dawkę cennej wiedzy nt. hodowli kur oraz produkcji jaj. Dowiedzieliśmy się jaka jest  różnica między jajami pochodzącymi od kur z hodowli ściółkowej, a  kurami z wolnego wybiegu.

To była niezwykle cenna dla nas lekcja.

Dziękujemy Grupie Producentów Rolnych Suflidowo za wsparcie i słodkie upominki.

 -----

 

 

JEŻYCJADA

W dniu 12 marca r. Biblioteka Pedagogiczna w Bełchatowie zaangażowała się w   V „Ogólnopolską Akcję Czytania Książek” Małgorzaty Musierowicz, serii Jeżycjada.  Nasi podopieczni chętnie wzięli w niej udział. W bibliotece czekała na nas przygotowana wystawa oraz krótka informacja na temat autorki i cyklu o rodzinie Borejków. Dowiedzieliśmy  się, że Jeżycjada, to powieść mieszcząca się w 23 tomach. Opowiada ona o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wierni czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, matka i córka. Najbardziej atrakcyjnym punktem spotkania było dla nas głośne czytanie wybranych fragmentów książek przez Panią Bibliotekarkę, niektóre fragmenty rozbawiły nas do łez.

Serdeczne podziękowania składamy za zorganizowanie niezwykle wartościowego spotkania. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta na stałe wpisze się do kalendarza imprez promujących czytelnictwo i zachęci niezdecydowanych  do lektury.

 -----

 

Dzień Babci i Dziadka

W czwartek 21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, w piątek 22 stycznia przypadał Dzień Dziadka. Z tej okazji nasi wychowankowie wspólnie
z wychowawcami przygotowali niespodziankę dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie oraz pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Bełchatowie – były to laurki oraz rysunki z podobizną Jana Pawła II. Wyjątkowo w tym roku – z powodu pandemii - występ artystyczny, nie mógł się odbyć w tradycyjnej formie, w związku z tym został utrwalony w formie audio-wizualnej. Nagranie to wraz z upominkami  zostało przekazane do w/w instytucji.

Z informacji uzyskanych od terapeuty zajęciowego, Pensjonariuszom bardzo podobała się nasza inicjatywa twórcza, za co w podziękowaniach otrzymaliśmy kartkę wykonaną ręcznie przez pensjonariuszy.

 -----

 

MIKOŁAJKOWI MARZYCIELE

To  już nasze kolejne wspólne spotkanie „Mikołaj dzieciom pozwala spełnić marzenia”. Wolontariusze PGE poświęcili swój czas, by przygotować wymarzone prezenty dla naszych podopiecznych. Każdy chętny pracownik PGE, mógł włączyć się w to przedsięwzięcie, wybrać sobie jednego marzyciela i spełnić jego pragnienie. Dziękujemy z całego serca wszystkim zaangażowanym pracownikom, a szczególnie Mikołajowi i jego pomocnikom, którzy przybyli do naszej placówki, by przekazać  prezenty.

-----

 

 

Mikołajkowa wizyta Starosty Bełchatowskiego– pani Doroty Pędziwiatr w naszej placówce.

Mikołajki to czas niespodzianek i prezentów. Dzień pełen życzliwości i radości. Z tej okazji  odwiedziła naszych wychowanków Starosta bełchatowski pani Dorota Pędziwiatr wręczyła dzieciom powiatowe upominki, złożyła życzenia świąteczne.  Cieple słowa wywołały uśmiech na ich twarzach. Nie zabrakło również podziękowań dla wychowawców i pracowników naszej placówki za ogromny trud i zaangażowanie, które wkładają w opiekę nad podopiecznymi by stworzyć im prawdziwy i bezpieczny dom w tym trudnych dla wszystkich okresie.

-----

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu Eko- Kartka Bożonarodzeniowa Best-Gum Polska

W dniu 09.12.2020r. mieliśmy wizytę kolejnych Mikołajów. Do placówki przyjechali przedstawiciele firmy BEST GUM i GIEKU.  Wręczono nagrody za konkurs Eko-Karta Bożonarodzeniowa.

Pierwsze miejsce-nagrodę główna telewizor o wartości 1000 zł otrzymała Katarzyna Wasilewska. Drugie miejsce  nagroda rzeczowa telewizor o wartości 800 zł Łukasz Zając. Trzecie miejsce - rower o wartości 500 zł Aleksandra Jankowska z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej oraz nagrodę publiczności w głosowaniu na profilu Facebooku odkurzacz o wartości - 1000zł – Katarzyna Wasilewska.

Przekazano również suszarkę do odzieży i pralkę na rzecz placówek : Ośrodka Interwencyjno- Socjalizacyjnego w Bełchatowie i Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej. Ufundowano  dla wszystkich wychowanków bony podarunkowe do „ Galerii Olimpia” w kwocie 160zł.  Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodki upominek, maskotkę BEST GUM oraz butelkę do filtrowania wody.  Bardzo dziękujemy naszym darczyńcom.

-----

 

 

"GRAMY W DZIELONE"

"GRAMY W DZIELONE" to konkurs dla placówek typu dom dziecka zorganizowany przez firmę Henkel. Wychowankowie naszej placówki chętnie wzięli w nim udział. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej na temat:"Jak dbamy o środowisko naturalne?". Ze względu na możliwość zgłoszenia przez placówkę tylko jednej pracy zdecydowano o wspólnym wykonaniu EKO-Albumu. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych i stworzyli wspaniałą pracę. Gratulujemy pomysłowości i trzymamy kciuki!

 

-----

 

KONKURS BEST - GUM

Nasi wychowankowie aktywnie wzięli udział w konkursie eko Kartka Bożonarodzeniowa, organizowanym przez firmę BEST – GUM.

-----

 

Motoserce 2020

W dniu 13.09.2020 roku na placu Narutowicza odbyła się charytatywna zbiórka krwi organizowana poprzez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich klubów Motocyklowych.  Podczas tej akcji, nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty taneczne i aktorskie. Poza występami uczestniczyli również w wielu atrakcjach przygotowanych z okazji tej imprezy. Podziwiali piękne jednoślady, olbrzymie ciężarówki, samochody off road, jak również poznali zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu mamy nadzieję, że zakiełkowała w naszych podopiecznych idea Honorowego Krwiodawstwa.

-----

 

Motoserce 2020

W dniu 13.09.2020 roku na placu Narutowicza odbyła się charytatywna zbiórka krwi organizowana poprzez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich klubów Motocyklowych.  Podczas tej akcji, nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty taneczne i aktorskie. Poza występami uczestniczyli również w wielu atrakcjach przygotowanych z okazji tej imprezy. Podziwiali piękne jednoślady, olbrzymie ciężarówki, samochody off road, jak również poznali zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu mamy nadzieję, że zakiełkowała w naszych podopiecznych idea Honorowego Krwiodawstwa.

-----

 

OBCHODY DNIA ENERGETYKA 2020 PRZEZ WYCHOWANKÓW OIS

Wychowankowie placówki opiekuńczo-wychowawczej Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie postanowili docenić Energetyków z okazji ich święta przypadającego na 14 sierpnia. Pod opieką wychowawcy wykonali piękne prace plastyczne doceniające zaangażowanie tej branży w funkcjonowanie społeczeństwa. W Bełchatowie bije serce polskiej energetyki- tym bardziej dziękujemy wszystkim za ich trudną pracę. Wszystkiego co najlepsze dla wszystkich Energetyków!

-----

 

Podziękowania

Dziękujemy panu Tomaszowi Frączkowskiemu,  właścicielowi firmy „TOM – TRANS” za pomoc w budowie boiska do piłki siatkowej.

-----

 

Wakacje 2020r.

Wakacje to czas wypoczynku, relaksu oraz możliwości poznania nowych miejsc i przygód. Dlatego nasi podopieczni wraz z kolegami i koleżankami z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej wyruszyli na  wycieczkę po  ziemi piotrkowskiej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pożarniczego Centrum Historyczno-Edukacyjnego Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. Następnie udaliśmy się „w podróż historyczną do 1939 r.”, by zobaczyć bunkry w Konewce. To miejsce dawnych schronów armii niemieckiej. Poznaliśmy historię tego miejsca i wiele interesujących anegdot przewodnika.

Kolejnym punktem na naszej trasie była stadnina koni w Bogusławicach. Bogusławice to wieś położona w powiecie piotrkowskim, w gminie Wolbórz. Znajduje się tutaj Stado Ogierów założone w 1921 r., w starym majątku biskupów kujawskich. Obcowanie z tak pięknymi i szlachetnymi zwierzętami wprawiło nas w dobry nastrój i zachęciło do dalszego aktywnego spędzania dnia. Wszyscy pełni dobrego humoru ruszyliśmy dalej do Skansenu rzeki Pilicy. Do skansenu wchodzi się przez okazałą bramę, by zobaczyć młyn poruszany turbiną wodną Francis’a,  zbudowany w 1925 roku oraz poczekalnie „Czarnocin” zbudowaną w 1896r. Poszliśmy również do rezerwatu  przyrody nieożywionej „ Niebieskie Źródła”. To rezerwat  o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy.Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego.

Stamtąd pojechaliśmy  zwiedzać  podziemną trasę w Grotach Nagórzyckich, odbyliśmy fascynującą wędrówkę po unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej – niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich.

Czas naszej wycieczki dobiegał końca, jednak na zakończenie postanowiliśmy zobaczyć jeszcze Mediatekę  oraz Cerkiew Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, za możliwość spędzenia tak fajnego i pełnego dobrej energii dnia.

-----

 

Konkurs!

-----

 

Pomoc i zaangażowanie ludzi dobrej woli.

Podczas epidemii zmieniło się życie w naszej placówce.  Natychmiast stworzyliśmy specjalne warunki, by uchronić w jak największym stopniu wszystkich podopiecznych i pracowników przed zakażeniem wirusem. Zakupiono dla wszystkich środki ochrony osobistej do bezpośredniej walki z epidemią- maseczki, przyłbice, rękawice, środki dezynfekcyjne.

Nauka zdalna okazała się również sporym wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla ich opiekunów. Aby ułatwić realizację zdalnego nauczania, wychowankowie otrzymali pomoc w formie sprzętu elektronicznego, potrzebnego do jego realizacji. Z funduszy placówki i pieniędzy 500 plus sfinansowano zakup laptopów dla podopiecznych.

Także ludzie dobrej woli nie zapomnieli o nas w tym trudnym czasie. Jak zawsze możemy liczyć na ich dobre serce i pomoc. 

  • Klub Sons of Noth- zakupił dla nas telewizor.
  • Sklepy E. Leclerk, Sedal i Carrfur przekazały artykuły spożywcze.
  • Pracownicy NSZZ „Solidarność” przekazali środki dezynfekcyjne.

Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc!

-----

 

Czas pandemii w naszej placówce.

Czas pandemii w kraju i na świecie, jest bardzo trudnym okresem w życiu każdego człowieka. Jednak poczucie wspólnoty i pozytywne relacje z drugim człowiekiem pozwalają na radosne przeżycie tego ciężkiego okresu.

Nasi podopieczni w sytuacjach trudnych, potrafią wspólnie działać i znaleźć pozytywne aspekty całej sytuacji.  Dużo czasu spędzamy na wspólnym gotowaniu. Pozwala nam to zdobyć nowe umiejętności kulinarne a jednocześnie przygotować do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.