Czapliniecka 66,
Bełchatów

+48 44 633 16 81
ois5@wp.pl

Aktualności

Powiększ tekst

Motoserce 2020

W dniu 13.09.2020 roku na placu Narutowicza odbyła się charytatywna zbiórka krwi organizowana poprzez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich klubów Motocyklowych.  Podczas tej akcji, nasi podopieczni zaprezentowali swoje talenty taneczne i aktorskie. Poza występami uczestniczyli również w wielu atrakcjach przygotowanych z okazji tej imprezy. Podziwiali piękne jednoślady, olbrzymie ciężarówki, samochody off road, jak również poznali zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu mamy nadzieję, że zakiełkowała w naszych podopiecznych idea Honorowego Krwiodawstwa.

-----

 

OBCHODY DNIA ENERGETYKA 2020 PRZEZ WYCHOWANKÓW OIS

Wychowankowie placówki opiekuńczo-wychowawczej Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie postanowili docenić Energetyków z okazji ich święta przypadającego na 14 sierpnia. Pod opieką wychowawcy wykonali piękne prace plastyczne doceniające zaangażowanie tej branży w funkcjonowanie społeczeństwa. W Bełchatowie bije serce polskiej energetyki- tym bardziej dziękujemy wszystkim za ich trudną pracę. Wszystkiego co najlepsze dla wszystkich Energetyków!

-----

 

Podziękowania

Dziękujemy panu Tomaszowi Frączkowskiemu,  właścicielowi firmy „TOM – TRANS” za pomoc w budowie boiska do piłki siatkowej.

-----

 

Wakacje 2020r.

Wakacje to czas wypoczynku, relaksu oraz możliwości poznania nowych miejsc i przygód. Dlatego nasi podopieczni wraz z kolegami i koleżankami z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej wyruszyli na  wycieczkę po  ziemi piotrkowskiej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pożarniczego Centrum Historyczno-Edukacyjnego Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. Następnie udaliśmy się „w podróż historyczną do 1939 r.”, by zobaczyć bunkry w Konewce. To miejsce dawnych schronów armii niemieckiej. Poznaliśmy historię tego miejsca i wiele interesujących anegdot przewodnika.

Kolejnym punktem na naszej trasie była stadnina koni w Bogusławicach. Bogusławice to wieś położona w powiecie piotrkowskim, w gminie Wolbórz. Znajduje się tutaj Stado Ogierów założone w 1921 r., w starym majątku biskupów kujawskich. Obcowanie z tak pięknymi i szlachetnymi zwierzętami wprawiło nas w dobry nastrój i zachęciło do dalszego aktywnego spędzania dnia. Wszyscy pełni dobrego humoru ruszyliśmy dalej do Skansenu rzeki Pilicy. Do skansenu wchodzi się przez okazałą bramę, by zobaczyć młyn poruszany turbiną wodną Francis’a,  zbudowany w 1925 roku oraz poczekalnie „Czarnocin” zbudowaną w 1896r. Poszliśmy również do rezerwatu  przyrody nieożywionej „ Niebieskie Źródła”. To rezerwat  o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy.Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego.

Stamtąd pojechaliśmy  zwiedzać  podziemną trasę w Grotach Nagórzyckich, odbyliśmy fascynującą wędrówkę po unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej – niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich.

Czas naszej wycieczki dobiegał końca, jednak na zakończenie postanowiliśmy zobaczyć jeszcze Mediatekę  oraz Cerkiew Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, za możliwość spędzenia tak fajnego i pełnego dobrej energii dnia.

-----

 

Konkurs!

-----

 

Pomoc i zaangażowanie ludzi dobrej woli.

Podczas epidemii zmieniło się życie w naszej placówce.  Natychmiast stworzyliśmy specjalne warunki, by uchronić w jak największym stopniu wszystkich podopiecznych i pracowników przed zakażeniem wirusem. Zakupiono dla wszystkich środki ochrony osobistej do bezpośredniej walki z epidemią- maseczki, przyłbice, rękawice, środki dezynfekcyjne.

Nauka zdalna okazała się również sporym wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla ich opiekunów. Aby ułatwić realizację zdalnego nauczania, wychowankowie otrzymali pomoc w formie sprzętu elektronicznego, potrzebnego do jego realizacji. Z funduszy placówki i pieniędzy 500 plus sfinansowano zakup laptopów dla podopiecznych.

Także ludzie dobrej woli nie zapomnieli o nas w tym trudnym czasie. Jak zawsze możemy liczyć na ich dobre serce i pomoc. 

 • Klub Sons of Noth- zakupił dla nas telewizor.
 • Sklepy E. Leclerk, Sedal i Carrfur przekazały artykuły spożywcze.
 • Pracownicy NSZZ „Solidarność” przekazali środki dezynfekcyjne.

Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc!

-----

 

Czas pandemii w naszej placówce.

Czas pandemii w kraju i na świecie, jest bardzo trudnym okresem w życiu każdego człowieka. Jednak poczucie wspólnoty i pozytywne relacje z drugim człowiekiem pozwalają na radosne przeżycie tego ciężkiego okresu.

Nasi podopieczni w sytuacjach trudnych, potrafią wspólnie działać i znaleźć pozytywne aspekty całej sytuacji.  Dużo czasu spędzamy na wspólnym gotowaniu. Pozwala nam to zdobyć nowe umiejętności kulinarne a jednocześnie przygotować do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

   

Jednocześnie jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że nasza placówka znajduje się na terenie zamkniętym i z jest tu dużo miejsca, gdzie swobodnie można przebywać na świeżym powietrzu. Korzystamy z tego każdego dnia i wspólnie gramy i bawimy się w gry ruchowe. Oczywiście zachowując wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

-----

 

 

"Jak przygoda to tylko w Warszawie"

W dniu 28.02.20 r. wychowankowie Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i Ośrodka Socjalizacyjno -  Interwencyjnego  w Bełchatowie wraz w wychowawcami udali się na na dwudniową wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od przejażdżki Metrem. Następnie udaliśmy się
do Pałacu w Wilanowie. Tam  odbyły się warsztaty dla naszych dzieci z kaligrafii i tańca dworskiego. Każdy uczestnik miał możliwość pisania piórem ze stalówką maczaną w atramencie oraz zatańczyć courante. Późnej udaliśmy się na obiad.                          
Po smacznym obiedzie spacerem udaliśmy się do Fotoplastikonu podziwiać niesamowitą galerię zdjęć trójwymiarowych z początku lat XX.  Ostatnim punktem naszego programu w dniu dzisiejszym była wystawa Klocków LEGO na Stadionie Narodowym. W jednym miejscu zostały zaprezentowane największe, najbardziej spektakularne i najpiękniejsze budowle z całego świata. Była to niezwykła okazja
do zobaczenia na własne oczy tego, jakie cuda można “wyczarować” z klocków, którymi bawimy się na co dzień.                                  


Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do schroniska młodzieżowego.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.  Poranek  rozpoczęliśmy od wizyty w  Polskim Radio. Celem  wycieczki było poznanie historii Polskiego Radia oraz jego działalności w czasach  współczesnych. Podczas wizyty w studiu nagraniowym  mieliśmy okazję nagrać swoją krótką wypowiedź przed mikrofonem.
Z Radia przemieściliśmy się do Muzeum Etnograficznego. Najmłodsze dzieci , podążały śladami tajemniczych kopytek, przeżyły przygodę w zaczarowanym lesie w środku miasta. Na starszych czekała niezwykła wyprawa w świat myśli mitycznej i wyobraźni ludowej, nostalgia i odrobina sentymentu, spotkanie ze współczesnymi i klasycznymi przykładami sztuki użytkowej. Wreszcie dla wszystkich – wystawa była możliwością przeniesienia się do leśnej oazy w samym centrum Warszawy.                 
Z Muzeum Etnograficznego przeszliśmy do Muzeum „Świat Iluzji”. W środku znaleźliśmy  m.in. Vortex, który zachwiał naszym zmysłem równowagi, pokój luster zmieniający definicję nieskończoności, hologramy tworzące obrazy 3D, pokój Amesa który pozwolił nam zostać „wielkoludem”.  Wizyta w muzeum była niezwykłą zabawą i wyzwaniem dla naszych zmysłów. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Sportu i Edukacji. Spotkanie w Muzeum  pozwoliło nam rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, turystyką oraz ideami olimpijskimi, a w swej treści nawiązywało do historii, jak i bieżących wydarzeń sportowych.
Po kilku godzinach pełnym wrażeń, przyszedł czas na posiłek. Wszyscy z radością przyjęli wiadomość o wizycie w McDonalds.                                           
Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Neonów. Stała ekspozycja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.  Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto. Wspomnienia z tej wycieczki na pewno zostaną w naszej pamięci jeszcze przez długi, długi czas.

-----

 

 

Zimowiska 2020r.

   W tym roku w czasie ferii zimowych wyruszyliśmy na poszukiwania śniegu. Niewielkie oznaki zimy znaleźliśmy w Bielsku Białej. Jednak nim tam dotarliśmy, udało nam się zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Byliśmy w Starym Młynie w Żarkach. Poznaliśmy dawne metody wyrabiania mąki, by w Muzeum Chleba w Radzionkowie zobaczyć dalsze efekty produkcji wypieków. Pełni pozytywnej energii rozpoczęliśmy dalsze zwiedzanie. Udaliśmy się do Sztolni Królowej Luizy. Była to podróż po podziemnych wyrobiskach Kopalni , jednej z największych i najnowocześniejszych kopalń w historii śląskiego górnictwa węglowego. Tak upłynął nam pierwszy dzień.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zabawy w grę miejską. Poszukiwaliśmy figurek z bajek rysunkowych oraz poznaliśmy etapy tworzenia filmów w Wytworni Filmów Rysunkowych. Popołudniu miło zaskoczył nas padający śnieg. Stworzył on wspaniałą atmosferę i klimat podczas wjazdu kolejką linową na skocznię narciarską im. Adama Małysza. Zimowa aura nie opuściła nas do wieczora i pozwoliła cieszyć się śniegiem podczas spacerów po Wiśle. Zmęczeni i pełni wrażeń czekaliśmy na kolejny dzień przygód.

Trzeci dzień naszych zimowisk, był również pełen przygód. Zwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie oraz chatę Kawuloka. Po południu szaleliśmy na zjeździe pontonowym na stoku Złoty Groń.

Czwartego dnia maszerowaliśmy po szlakach górskich. Podziwiając zimową przyrodę.  W drodze powrotnej mieliśmy okazję zrelaksować się i odpocząć po całodniowym trudzie w Aqaparku w Tarnowskich Górach.  

Dziękujemy wszystkim osobom prywatnym oraz przedsiębiorstwom za zaangażowanie i pomoc w organizacji naszej zimowej przygody.

 • Pracownicy PGE w Bełchatowie
 • Firmia Suflidowo
 • Masarnia Dobrzelów
 • Carcadia
 • Piekarnia Szczepańscy
 • Fundacja „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej
 • Mleczarnia Szczerców
 • Niezależni Motocykliści z okolic Widawy

-----

 

 

Wigilia w OIS

12 grudnia odbyło się u nas tradycyjne spotkanie wigilijne. W spotkaniu opłatkowym uczestniczyli Dyrektor CA, wychowankowie, wychowawcy, pracownicy administacyjni oraz zaproszeni goście, między innymi: Sławomir Malinowski Przewodniczący Rady Powiatu i Marek Jasiński członek zarządu. Wyjątkowa, rodzinna, ciepła i życzliwa atmosfera sprawiła, że to spotkanie z pewnością zapadnie w pamięci wszystkim uczestnikom.

-----

 

Hej kolęda, kolęda! Rodzinne Mikołajki w MRPiPS

W dn. 06. 12.19r. kilkoro z naszych podopiecznych odwiedziło MRPiPS na zaproszenie pani minister M. Maląg. Był to czas wspólnej zabawy dla starszych i młodszych dzieci, konkursy, loteria z nagrodami , a także prezenty od Świętego Mikołaja.

Uśmiechnięte buzie dzieci najlepiej świadczyły o tym, że impreza była udana, a Święty Mikołaj już zaprosił dzieci na przyszłoroczne Mikołajki w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W imieniu kierownictwa resortu życzenia dzieciom i ich opiekunom złożyła minister Marlena Maląg.

 -----

 

 

Mikołajkowa wizyta Starosty pani Doroty Pędziwiatr

Mikołajki – czas niespodzianek, wręczania drobnych upominków i życzliwych gestów. Starosta bełchatowski pani Dorota Pędziwiatr  i wicestarosta Jacek Bakalarczyk z okazji Świętego Mikołaja odwiedzili  podopiecznych Ośrodka Interwencyjno- Socjalizacyjnego w Bełchatowie.  Pani Starosta wręczyła dzieciom powiatowe upominki, a jej ciepłe słowa sprawiły,  że radośnie rozbłysły dziecięce oczy. 

Nie zabrakło również słów wyrażających wdzięczność za ogromny trud i zaangażowanie, jaki opiekunowie wkładają, by stworzyć swoim podopiecznym prawdziwy, ciepły i bezpieczny dom. Spotkaniu towarzyszyła miła, rodzinna i przede wszystkim wesoła atmosfera.

 -----

 

 

Mikołajkowe odwiedziny wolontariuszy PGE

Już po raz kolejny wolontariusze z PGE zaangażowali się w akcję „Mikołaj dzieciom pozwala spełniać marzenia”. Każdy chętny pracownik PGE, mógł włączyć się w to przedsięwzięcie, wybierać sobie jednego marzyciela i spełnić jego pragnienia.

Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym pracownikom, a szczególnie Mikołajowi i jego pomocnikom, którzy przybyli do naszej placówki, by wręczyć Naszym dzieciom prezenty i wspólnie z nami bawić się i miło spędzić czas.

Dziękujemy.

 -----

 

 

Motocykliści z klubu Sons Of North

W dniu 23.11.2019 r. w Pijalni Warka w Bełchatowie motocykliści z klubu Sons Of North  podczas koncertu zbierali pieniądze dla dzieci z placówek opiekuńczo - wychowawczych Powiatu Bełchatowskiego: Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej oraz  Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie. Zebrana kwota to 5390 złotych, 15,51 euro i 120 pence.

Podczas uroczystości wystawione były na licytacje, wykonane przez dzieci  obu placówek rękodzieła oraz ciasta. Dodatkowo motocykliści licytowali różnego rodzaju gadżety. Uzbierane środki zostaną przeznaczone na organizacje zimowiska oraz zakup sprzętu agd przeznaczonego dla wychowanków.

Dzięki Państwa pomocy możemy oglądać uśmiech i radość na twarzach naszych dzieci. 

Za okazane wsparcie dziękują przede wszystkim podopieczni obu placówek, wychowawcy i Dyrektor.   

-----

 

 

"Z energią przez Świat" PGE – wolontariat.

W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w fantastycznej przygodzie wspólnie z PGE – wolontariat pracowniczy.  Wolontariusze PGE  poświęcili  swój czas wolny od pracy, by wybrać się z nami na wycieczkę do Żywca.  Wspólnie przygotowaliśmy projekt pt:"Z energią przez świat". Miał on na celu przeprowadzenie cyklu zajęć dla 40 wychowanków z placówek opiekuńczo - wychowawczych z terenu powiatu bełchatowskiego. Zajęcia dotyczyły produkcji i wykorzystania energii elektrycznej, bezpieczeństwa w czasie używania urządzeń elektrycznych oraz organizacji czasu wolnego, poprawy stanu zdrowia poprzez kontakt z naturą. zwieńczeniem projektu była dwudniowa wycieczka edukacyjna.Dzięki ich zaangażowaniu jak i współpracy z Dyrektorem CA, nasi podopieczni  poznali nowe piękne zakątki Polski.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Muzeum prezentuje zwiedzającym tysiące eksponatów związanych z energetyką, produkcją energii oraz jej wykorzystaniem. Zobaczyliśmy  maszyny, które brały udział w produkcji energii, urządzenia pomiarowe i zabezpieczające. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, dzięki którym poznaliśmy magię elektryczności.  Pełni zapału do dalszego zwiedzania pojechaliśmy do Bielska Białej, by wspólnie wjechać kolejką na górę Szyndzielnie. Na górze podziwialiśmy imponującą panoramę miasta Bielsko-Biała, oraz trzy beskidzkie pasma: Mały, Śląski i Żywiecki, kotlinę Żywiecką. Zachwyceni widokami postanowiliśmy również zdobyć pieszo Klimczok 1117 m n.p.m. Jest to druga co do wysokości góra Beskidu Śląskiego. Zmęczeni całodniowymi atrakcjami udaliśmy się na nocleg do Żywca , by pełni nowej energii znów rano ruszyć w dalszą drogę.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zdobycia góry Żar. Góra Żar to  szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, którą również z wielkim zapałem zwiedzaliśmy. Warto zapamiętać, że jest to  druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się w Międzybrodziu Bialskim, w obrębie kaskady rzeki Soły.

Bogatsi o nową wiedzę, wspomnienia i przeżycia wróciliśmy do Bełchatowa.

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za udział w programie ” Pomagamy wolontariat pracowniczy PGE”.

-----

 

 

Biwak w OSiR Wawrzkowizna  30-31.08.2019

Zgodnie z niepisaną tradycją OIS – jak co roku - czas wakacyjnych wojaży zakończyliśmy 2-dniowym biwakiem w OSiR Wawrzkowizna. 

Pierwszego dnia pogoda przywitała nas deszczem –jednak humory wszystkim dopisywały. Nielimitowana jazda na gokardach i wspólne grillowanie urozmaiciły nam czas. 

Drugiego dnia, kiedy pogoda była już wyśmienita skorzystaliśmy z rowerków wodnych, plażowania , kąpieli oraz zajadaliśmy się pysznymi lodami śmietankowymi. Wypoczęci , zrelaksowani z pozytywną energią wróciliśmy do placówki, aby następnego dnia rozpocząć kolejny rok szkolny…

-----

 

Nowa energia z Energylandią

Już po raz kolejny rozpoczynamy nowy rok szkolny z nową energią z Energylandii. 6 września  odwiedziliśmy największy w Polsce Rodzinny Park Rozrywki. Wspólna wycieczka okazała się wspaniałym pomysłem spędzenia wolnego czasu, również doskonałym sposobem na integrację  i zacieśnianie więzi.

Energylandia to miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, poczuje się niesamowicie, dzięki  dokładnie wytyczonym strefom zabawy. Dla najmłodszych przeznaczona została strefa „Bajkolandii”.  Przeniosła nas do świata ulubionych bohaterów kreskówek. Więcej emocji i adrenaliny przyniosła strefa familijna i water park. Jednak największym powodzeniem wśród naszych podopiecznych cieszyła się strefa ekstremalna. To naprawdę ekstremalne urządzenia, poruszające się z ogromną szybkością.  Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera,  których prędkość dochodzi do 100 km/h, a przeciążenia sięgają aż 5g! Odwiedziliśmy również „Smoczy Gród”  najnowszą atrakcję Energylandii. To niesamowite miejsce wyglądające jak miasteczko wyjęte prosto z „Władcy pierścieni” albo tajemniczego „Wiedźmina”. Uliczki stylizowane na średniowieczny gotyk, epokowa architektura, ruiny kunsztownych zamków, a wszystko wykonane z drewna i kamieni. To niezwykła kraina fantastycznie zdobiona pochodniami, a także innymi dopracowanymi dekoracjami.

Spędzone wspaniale chwile i uśmiech na naszych twarzach, był możliwy dzięki wsparciu i pomocnych niezawodnych sponsorów.

Dziękujemy

-----

 

Wyniki konkursu plastycznego „ ŁASKIE LOTNICTWO W MOICH OCZACH”

29 lipca 2019 r. rada artystyczna złożona z pracowników Klubu 32. BLT w Łasku, oraz członków Stowarzyszenia Entuzjastów  Lotnictwa Ziemi Łaskiej poddała ocenie prace nadesłane na konkurs plastyczny. Zdecydowano wyróżnić naszego wychowanka Damiana Borkowskiego w  kategorii wiekowej 11-15 lat. Gratulujemy !!!

-----

 

24 -25.czerwca 2019r. wycieczka do Krakowa.

 Z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019 a jednocześnie rozpoczynając wakacje, wspólnie z wychowankami domu dziecka, nasi podopieczni wyjechali na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Przygotowany program zwiedzania, był bardzo ciekawy. Pozwolił wszystkim wychowankom znaleźć coś interesującego dla siebie. Miłośnicy leśnych wycieczek, spacerów  i wspinaczek górskich, mogli sprawdzić swoją wytrzymałość w czasie wędrówki do Groty Łokietka, położonej na najwyższym wzniesieniu Ojcowskiego Parku Narodowego, Górze Chełmowej. Następnie ruszyliśmy dalej do Krakowa, gdzie wspólnie z przewodnikiem zwiedzaliśmy HistoryLand.  Tam zostaliśmy zabrani w wyjątkową podróż przez historię. Przenieśliśmy  się w samo serce wydarzeń i poznaliśmy dzieje naszego kraju w sposób, jakiego dotychczas nie znaliśmy. W HistoryLandzie dzięki makietom zbudowanym z klocków LEGO® i innowacyjnym, interaktywnym rozwiązaniom staliśmy  się częścią przeżywanej historii, która poruszyła wszystkie Nasze zmysły! Pełni emocji i wrażeń ruszyliśmy dalej do Ogrodu Botanicznego i Ogrodu doświadczeń im. Stanisława Lema. Pełen atrakcji dzień szybko się skończył. Przez noc odzyskiwaliśmy siły, by rano znów wyruszyć w drogę.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania muzeum witrażu. Wszystkie „dusze” artystyczne i nie tylko zachwycone były sposobem, techniką wykonywania, tak przecudnych dzieł. Tuż przed południem dotarliśmy na rynek Starego Miasta w Krakowie, by wspólnie wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie wspólnie z przewodnikiem rozpoczęliśmy dalsze zwiedzanie jednego z najpiękniejszych i największych rynków w Europie. Wysłuchaliśmy mnóstwo historii, anegdot opowiadających o wielu wydarzeniach historycznych, którego symbolami są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, kwiaciarki oraz gołębie. Ostatnim punktem naszej wycieczki, było zwiedzanie Opactwa benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła . Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bełchatowa.  Pełni nowych wrażeń rozpoczęliśmy wakacje. Niech reszta tych wolny dni, które jeszcze przed nami, będą równie pełna emocji, wycieczek i wspaniałych wspomnień. Trwaj dalej wakacyjna przygodo!

 -----

 

Dzień Dziecka

Jak co roku  pierwszego czerwca obchodziliśmy uroczyście Dzień Dziecka. Na co dzień staramy się ,by nasi wychowankowie czuli się wyjątkowo, ale tego dnia szczególnie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla wszystkich dzieci wiele atrakcji. Dzięki ludziom dobrej woli uczestniczyliśmy w wielu zabawach i uroczystościach. Jedną z atrakcji zorganizowali dla nas przedstawiciele firmy BESTGUM POLSKA SP.Z O.O. Zaprosili nas na piknik rodzinny do ośrodka wczasowego Wawrzkowizna. Był to dzień pełen niespodzianek i prezentów. Przygotowane były gry i zabawy. Mogliśmy skorzystać z wspinaczki w parku linowym, jazdy na gokartach, dmuchanych zamków i wielu innych atrakcji.  Każdy mógł zjeść coś pysznego watę cukrową, lody i ciepłe przekąski.

Również lodziarnia Gryca, jak co roku zaprosiła nas na pyszne lody.

Kolejne miłe zaproszenie otrzymaliśmy od  Niezależnych Motocyklistów z okolic Widawy. Wspólnie bawiliśmy się na pikniku w Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej. Był to kolejny dzień zabaw i radości na naszych twarzach. Podziwialiśmy super maszyny, a nawet mieliśmy możliwość się na nich przejechać.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobą prywatnym, firmą za organizację Dnia Dziecka.

 -----

 

Fundacja LOVE DANCE HELP

We wtorek 23.04.2019r. w Ośrodku Interwencyjo – Socjalizującym w Bełchatowie pojawili się  Wolontariusze z Organizacji LOVE DANCE HELP.  Organizacja ta powstała 4 lata temu w Norwegii. Są to ludzie, których  połączyła  pasja do tańca i chęć pomagania, a w ostatnim czasie bardzo prężnie działają na arenie sportowej, współpracują z tamtejszą Polonią. Zajmując się działalnością na rzecz dzieci.

Nasi goście wręczyli wychowankom OIS: stroje piłkarskie, buty sportowe oraz piłki, po czym wspólnie rozegrali mecz piłkarski, poprzedzony profesjonalną rozgrzewką. Wszyscy razem w sposób aktywny i pełen życzliwości spędziliśmy wspaniałe popołudnie. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy za prezenty, wspólnie spędzony czas i miłą, sportową atmosferę.

 -----

 

ZIMOWISKA – GDYNIA 2019r.

W dniach 19 – 22 lutego 2019 r. wychowankowie   Ośrodka Iterwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie i Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej, przebywali na  zimowiskach w Gdyni.

Nasz wypoczynek zaczęliśmy od zwiedzania pięknego 800 - letniego miasta Torunia, położonego nad Wisłą. Zobaczyliśmy m.in.:

- budynek, w którym urodził się najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik - obecnie

 Muzeum Kopernika,

- Krzywą Wieżę z XIV wieku, której odchylenie od pionu wynosi 1,4 m.,

- Rynek z Gotyckim Ratuszem,

- Ruiny zamku krzyżackiego,

-Spichlerze,
- Muzeum i sklep z piernikami,

- Muzeum Podróżników  im. Tony’ego Halika,

- Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans "Astropies Łajka".

Wieczorem dotarliśmy na nocleg do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdyni.

Następnego dnia rano wyruszyliśmy na zwiedzanie miejscowości nadmorskich. 
W Jastrzębiej Górze – oglądaliśmy wybrzeże klifowe i pomnik – obelisk „Gwiazda Północy”. W Rozewiu poszerzyliśmy wiadomości o latarniach morskich. Weszliśmy na 36 metrową latarnię, która usadowiona jest na 50 metrowym klifie. Jej światło widać na morzu z odległości 43 km.

Wzdłuż wybrzeża podziwialiśmy wąwóz „Lisi Jar”, zwiedziliśmy Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, malownicze miasteczko Władysławowo i inne miejscowości na Półwyspie Helskim. Po dotarciu do Helu odwiedziliśmy Muzeum Rybołówstwa i Fokarium. Kolejnymi atrakcjami tego dnia były:

- Akwarium Gdyńskie,

- Muzeum Marynarki Wojennej,

- Bulwar Nadmorski,

- Dar Pomorza – polski żaglowiec,

- ORP Błyskawica – okręt zbudowany w Anglii w latach 1935-37.

Wieczorem miło spędzaliśmy czas na wspólnych grach i zabawach. Odbył się konkurs plastyczny pt. „Co mi się dzisiaj najbardziej podobało?” oraz konkurs muzyczny pt. „Mini Playback Show”.

W kolejnym dniu naszą  przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska. Zobaczyliśmy:

- Muzeum Bursztynu (prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę  na przestrzeni dziejów),

- Dwór Artusa,

- Pomnik Neptuna,

- Muzeum Solidarności (celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestniczenie w budowie tożsamości europejskiej),

- Westerplatte (symbol wybuchu II wojny światowej),

- Katedrę w Oliwie.

Moc atrakcji późnym popołudniem doznaliśmy w Centrum Nauki „Eksperyment”
w Gdyni. Jest to instytucja kultury, która  łączy naukę
i zabawę. Bardzo aktywnie spędziliśmy tam czas na interaktywnych doświadczeniach. Późnym wieczorem wróciliśmy do schroniska, gdzie czekały na nas kolejne konkursy, niespodzianki i nagrody.

Ostatniego dnia dotarliśmy  do Malborka, gdzie zwiedzaliśmy Zamek Krzyżacki, który został zbudowany z cegły w XIII wieku w stylu gotyckim. Jest on największy na świecie pod względem powierzchni i znajduje się na liście zabytków UNESCO. Leży na prawym brzegu rzeki Nogat.

Pełni wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi późnym wieczorem dotarliśmy do naszej  placówki. Nasze zimowiska okazały się wspaniałym pomysłem na spędzanie czasu podczas ferii zimowych. Mamy nadzieję, że w następnym roku  uda nam się zorganizować podobny wyjazd.

 

 

Ten ciekawy, bogaty programowo i aktywnie spędzony wypoczynek zimowy mogliśmy zrealizować dzięki pomocy wielu życzliwych ludzi, instytucji i firm tj.:

- Fundacja „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej”,
- CAT Polska Sp. z o.o.,
- Konstak Sp. z o.o. w Woli Krzysztoporskiej,
- Masarnia Dobrzelów Rzeźnictwo-wędliniarstwo Dominik Marczak
- Rolniczo - Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie
- GPR Suflidowo Sp. z o.o. w Teresinie,
- Gospodarstwo Sadownicze Wojciech Musiał w Sulmierzycach,
- Piekarnia
- Kaufland Polska Markety Sp. z o.o..

 

DZIĘKUJEMY!

 -----

 

 

Koncert Michała Wiśniewskiego.

Dzień 3 lutego 2019 r. , był dla wychowanków Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie pełen niespodzianek. Starsi wychowankowie uczestniczyli w seansie filmowym „Mia i biały lew” w kinie HELIOS. Młodsi wykazywali się swoją energią w figloraju Planeta „Tyśków”. Następnie w Sali MCK –u czekały na wszystkich słodycze z cukierni „Degustacja” oraz pizza z Pizzerii EBE.

Po południu zadowolone dzieci udały się do „Gigantów Mocy”, gdzie przygotowane były dla nich kolejne miłe niespodzianki. Każde dziecko dostało paczkę od sieci Carrefur. Mogło również  sobie zrobić  zabawne zdjęcie w Foto Budce – „ Foto-Szok”. Sympatycznym zaskoczeniem, było wręczenie prezentów  dla wychowanków od Fundacji „ Diabeciaki” z Łodzi, Studia Języków Obcych, Reklamy i Marketingu„ Profe Studio” z Radomska. Wydawnictwo P.H.W.FENKS z Bełchatowa podarowało dzieciom pięknie wydane książki i bajki.

Kulminacyjnym momentem tego dnia, był udział dzieci w koncercie zespołu „ Ich Troje” . Podczas koncertu lider zespołu Michał Wiśniewski skierował słowa życzliwości i sympatii do naszych wychowanków. Po koncercie wykonał z nimi wspólne zdjęcia. Wychowankowie szczęśliwi, zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do placówki.

Dzieci z Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie, dziękują organizatorom koncertu: Panom Wojciechowi Orzechowskiemu i Jackowi Krężlik za zaproszenie oraz wszystkim sponsorom za poczęstunek i przekazane dary.

 -----

 

Dziękujemy Święty Mikołaju!!

W tym roku Święty Mikołaj i dzielne Elfy  z okazji Świąt Bożego Narodzenia, odwiedzili wychowanków Ośrodka Interwencyjno -Socjalizacyjnego.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, sponsorów: PGE, firmie BESTGUM POLSKA SP,Z O.O., Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerstwa w Bełchatowie, Fundacji ” Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej” samorządom uczniowskim , placówką oświatowym, osobą prywatnym,  spełniły się najskrytsze marzenia  Dzieci mieszkających w OIS.

 Bezinteresowna chęć, dzielenia się z innym spowodowała radość u Naszych Podopiecznych.

Za wszystkie prezenty, mile słowa z całego serca DZIĘKUJEMY!!!!!

-----

 

 

Jest taka noc, na którą człowiek czeka

 i za którą tęskni.
 Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się

przy wspólnym stole.

Jest taki wieczór, gdy gasną spory,

znika nienawiść…
Wieczór, gdy łamiemy opłatek,

 składamy życzenia…
To noc wyjątkowa… Jedyna … Niepowtarzalna… Noc Bożego Narodzenia…

 

Niech te święta Bożego Narodzenia
będą niezapomniane, radosne,
spędzone w miłej rodzinnej atmosferze,
a nachodzący Nowy Rok niech  będzie lepszy od poprzedniego

– pełen nadziei i pomyślności.

 

Z najlepszymi życzeniami-

 

Dyrekcja, wychowankowie i pracownicy
Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie.

 ----- 

   

 

 

PODZIĘKOWANIE

 

Szanowna Pani Dyrektor Lidia Szymańska, swoją pracą, ciekawymi inicjatywami, licznymi dokonaniami zapisała się Pani na trwałe w historii naszej placówki, a także w pamięci wychowanków i pracowników. Zawsze mogliśmy liczyć na pomocną dłoń i wsparcie. Uczyniła Pani z naszej placówki drugi dom – wyrozumiały, bezpieczny, ciepły.

W tej wyjątkowej chwili dziękujemy  serdecznie za wieloletni trud, serce włożone w kształtowanie charakterów wychowanków i nieustanną pomoc potrzebującym, jednocześnie życzymy zdrowia, radości z odkrywania nowych wyzwań i pasji oraz pomyślności w życiu osobistym.

 

Wychowankowie i Pracownicy

Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego 

Bełchatów, dn. 20.11.2018r.

Z drobiazgów życiowych

wykonanych wielkim sercem

powstaje wielkość człowieka.  

Prymas Stefan Wyszyński

-----

 

11 LISTOPADA

  -----

 

HALLOWEEN W OIS

W dn. 27 października 2018 r. w OIS obchodziliśmy święto Halloween. Wychowankowie wraz z wychowawcami przygotowali dekorację oraz słodki poczęstunek. Dzieci mogły pomalować sobie  twarze specjalnymi kredkami oraz przygotowały sobie stroje. Pokazanie zwyczajów związanych z Halloween to doskonała okazja do zapoznania dzieci z obchodzeniem świąt w innych krajach. Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w licznych zabawach i konkursach. Na koniec wybrano zwycięzców konkursu na  najlepsze przebranie oraz odbyła się „Upiorna dyskoteka”, dzięki której wszyscy mogli rozładować swoje emocje.

 -----

 

Obchody 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

         25 września nasi podopieczni uczestniczyli w integracyjnej imprezie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Wspólnie z wychowankami bursy szkolnej i członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Bełchatowie. Spotkaliśmy się przy ognisku. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i harcerskie, atmosferze wtórowało 2 akordeonistów.  Miła atmosfera sprawiła, że pochmurne popołudnie upłynęło  nam w sympatycznie i przyjaźnie. Staliśmy się bogatsi o nowych znajomych oraz wiedzę historyczną.

            Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy:

 • Panu Dominikowi Marczakowi – Zakład Przetwórstwa Mięsnego.
 • Pani Grażynie Baranek – Prezesowi PSS „Społem” w Bełchatowie.

-----

 

Rozpoczynamy nowy rok szkolny z energią z Energylandii.

         Wśród 60 uczestników wyjazdu 07.09.2018 r. byli nasi podopieczni. Spędzili miło i przyjemnie dzień w największym Parku Rozrywki w Polsce w Energylandii. Skorzystali z przeróżnych atrakcji. Najmłodsi doskonale bawili się w bajkolandii, krainie dziecięcych marzeń i w strefie familijnej. Starszym najwięcej radości sprawiła zabawa w strefie ekstremalnej i Water Parku. Tam mogli się zmierzyć z własnym strachem, dostarczając maksimum adrenaliny i potężną dawkę zabawy na najwyższych obrotach.

Dziękujemy!!!

 • Panu Markowi Gaczoł Prezesowi Zarządu Energylandii.
 • Pani Jadwidze Tumidajewicz Prezes Fundacji „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej”

-----

 

Pomagamy - wolontariat pracowniczy PGE

                W dniu 23.06.2018 r. dzięki zaangażowaniu pracowników PGE jak i dyrektora i pracowników OIS-u nasi podopieczni mieli możliwość  wyjazdu na wycieczkę do Bydgoszczy i Torunia. W ramach realizacji programu” Pomagamy” odwiedziliśmy Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, płynęliśmy tramwajem wodnym po rzece Brda oraz poznaliśmy metodę wyrabiania mydła dzięki warsztatom  w Muzeum Mydła i Brudu.   Poznaliśmy również  historię Torunia i zwiedziliśmy piękną starówkę .

                W ramach dalszej realizacji programu podopieczni uczestniczyli, w plenerze fotograficznym w „Zagrodzie Lawendowa brać pod lasem”. Uwieńczeniem całego przedsięwzięcia był zakup profesjonalnego aparatu fotograficznego.

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za udział w programie” Pomagamy wolontariat pracowniczy PGE”.

-----

 

Składamy serdeczne podziękowania

dla BESTGUM POLSKA SP.Z O.O

za zaproszenie wychowanków Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego

na obchody Dnia Dziecka.

Dziękujemy za zainteresowanie sprawami naszych podopiecznych, za serce, wrażliwość.

                16 czerwca 2018r. nasi podopieczni uczestniczyli wspólnie z rodzinami pracowników firmy BESTGUM POLSKA SP, Z O.O w pikniku rodzinnym w ośrodku wypoczynkowym Warzkowizna. Wspólna integracja i wspaniała atmosfera towarzyszyła nam  podczas zabawy. Mieliśmy możliwość wspinaczki w parku linowym, jazdy gokartami, malowanie twarzy,  zabawy na dmuchanym placu zabaw pod opieką wspaniałych animatorów.  Zajadaliśmy się również watą cukrową i pysznymi przekąskami.

 -----

 

 

Dzień dziecka 2018

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata.

Uczniowie SP nr 8 w Bełchatowie z okazji tak wielkiego święta zorganizowali akcję „Dzieci Dzieciom”, w której przygotowali prezenty dla swoich rówieśników z naszej placówki oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wspólna integracja pozwoliła nam w atmosferze radości i zadowolenia spędzić aktywnie popołudnie.

O naszych podopiecznych  z okazji tak wielkiego święta nie zapomniała również  lodziarnia Grycan mieszcząca się w Galerii Olimpia. Zaproszono nas na wspaniałe i pyszne lody.

Wszystkim serdecznie dziękujemy, że zawsze o nas pamiętają.

 -----

 

„Magiczne Ogrody”

29.05.2018r. nasi podopieczni mieli niezwykłą przyjemność przenieść się do świata bajek i czarów. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkrywali  bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty.  Magiczne Ogrody to miejsce, w którym spędziliśmy  wspólnie czas  podczas naszej wycieczki.

W tym dniu zwiedziliśmy również piękny i zabytkowy Kazimierz Dolny. Poznaliśmy jego historię. Zobaczyliśmy  Stary Rynek.   Dzięki sympatii i zaangażowaniu wielu osób udało nam się zorganizować  wycieczkę . Dziękujemy Niezależnymi Motocyklistom z Okolic Widawy za pokrycie kosztów transportu.

 -----

 

Konkurs plastyczny.

Kolejny powód do dumy, by pochwalić się jakich mamy utalentowanych wychowanków. Damian B. zajął II miejsce w VII Powiatowym Konkursie "Książka - Obiekt Artystyczny" organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie.

“Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”  to kolejne przedsięwzięcie ,w którym w ostatnim czasie braliśmy udział. Organizator  konkursu to  pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim Filia w Bełchatowie, ul. Czapliniecka 96.  Tu również mamy zwycięzców.

I miejsce : Bartłomiej W

II miejsce Damian B.

Wyróżnienie : Radosław B.

 -----

 

„Kibicujemy sportowcom – wyjazd  na mecz do Atlas Areny w Łodzi”

W dniu 17.04.2018r. nasi wychowankowie uczestniczyli  w meczu piłki siatkowej kobiet Budowlani Łódź z Chemik Police. Wydarzenie sportowe odbyło się w Atlas Arenie w Łodzi. Bilety wstępu ufundowała nam Fundacja „ Sportowcy Dzieciom”.

Dzięki udziałowi w tej imprezie  nasi wychowankowie mogli poznać atmosferę rywalizacji sportowej . Wspólnie kibicowaliśmy i trzymaliśmy kciuki za zwycięstwo łódzkiej drużyny.